?למה הקאנביס יעיל? במה הוא מסייע לטפל?


צמח הקנאביס ידוע בהיותו מורכב מרכיבים פעילים הנקשרים למערכת האנדו-קנבינואידית בגוף האדם שתפקידה וויסות תהליכים שונים – מצב רוח, תיאבון, שינה, כאב ועוד. בתוך כך, זנים ומוצרי קנאביס מותאמים נמצאו כיעילים לטיפול בסימפטומים של האוטיזם ובעיות של עיכוב התפתחותי כגון אי שקט קיצוני, חרדה, התפרצויות, פגיעה עצמית, הפרעות שינה והפרעות אכילה. בחלק מהמקרים, במיוחד בילדים צעירים, התגלה כמסייע לשיפור התקשורת.T
האם הטיפול יעיל להפרעות קשב וריכוז?


תלוי מה מקור הפרעת הקש"ר. עבור חלק גדול מהילדים והבוגרים עם אוטיזם, התרופות הקיימות לקשב וריכוז אינן יעילות, במקרים רבים משום שיש להן נטיה להעלות חרדה. במקרים אלו מצאנו שהשילוב של שמן קנאביס עם תרופות קש"ר יעיל במיוחד.
מהם הקריטריונים לקבלת רישיון לילדים ובוגרים עם אוטיזם ועיכוב נוירו-התפתחותי?


בינואר 2021 פורסמה ההתוויה לטיפול בקנאביס לילדים (עדגיל 21) הלוקים באוטיזם. זוהי לדעתנו התוויה מחמירה ובלתי סבירה ואנו פועלים לשינויה (לקריאת מאמר בנושא שכתבה אביגיל דר – לחץ כאן)

בבוגרים (מעל גיל 21) לא קיימת התוויה לאוטיזם ולפיכך ניתנת בהתאם ל"סעיף חריגים" בנוהל 106 של היק"ר ו/או בהתאם לשיקול דעתו של הרופא המנפיק.

חשוב להדגיש כי בהתאם לתקנות משרד הבריאות, קיים שיקול דעת לרופא המטפל ולפיכך, קבלת הרישיון בפועל קשורה באופן ישיר למצבו, לקשיים מהם הוא סובל ולניירת הרפואית שלו.
מאיזה גיל ניתן לטפל בקנאביס?


התויית משרד הבריאות קובעת את גיל 5 כגיל מינימלי לקבלת טיפול. יחד עם זאת, במקרים מורכבים וקשים במיוחד, ניתן לשקול טיפול בגיל צעיר יותר.
הילד שלי לא זקוק לתרופות, האם מומלץ קנאביס?


קנאביס הינו חומר פעיל ואין סיבה לתת אותו אם הילד איננו זקוק למשהו שירגיע ויווסת. צומת ההחלטה לשקול קנאביס רפואי בילדים הינו הנקודה שבה גורמי מקצוע שעובדים עם הילד ו/או ההורים שוקלים טיפול תרופתי. קנאביס הוא חלופה לתרופות אנטי-פסיכוטיות, היא ללא ספק משפרת סימפטומים ואיכות חיים, אך היא איננה מרפאה את הלקות.
לכמה זמן תקף הרישיון?


הרשיון תקף ל-6 חודשים עד שנה, תלוי ברופא המנפיק, ובכל מקרה 6 חודשים רק למטופלים שזה להם הרישיון הראשון.
האם יש בעיה לקחת קאנביס ותרופות,  כשמתחילים קאנביס האם ישר מפסיקים תרופות?


ניתן לשלב תרופות עם קנאביס רפואי. השאיפה היא להפחית במידת האפשר בכמות החומרים הפעילים שהילד צורך באופן קבוע מתוך נקודת מוצא שלתרופות יש גם תופעות לוואי ו"מחירים" לא פשוטים בשימוש ארוך שנים.
יחד עם זאת, נקודת האיזון משתנה מאדם לאדם והפחתת תרופות פסיכיאטריות חייבת להיות מלווה על ידי רופא מומחה ובהדרגה. זהו אחד השירותים שאנו מספקים אצלנו במסגרת קנאפורה.
האם קאנביס ממכר?


התשובה לשאלה ‘האם קנאביס ממכר או לא’ היא שנויה במחלוקת ללא ספק וטיעונים של כן ולא ניתן למצוא על כל הספקטרום. יש שיגידו שהוא לא ממכר בכלל, יש שיאמרו שגם אם כן אז בודאי פחות מהתמכרויות נפוצות אחרות, יש שיטענו שהוא כן ממכר אבל רק בשימוש קבוע.

ד”ר שאולי לב-רן, מומחה ישראלי בנושא התמכרויות, כבר התייחס לא אחת לנושא השימוש בקנאביס. לשאלה האם קנאביס ממכר השיב לאחרונה: “כן זה חומר ממכר, אבל כמעט כמו כל חומר אחר שגורם להפרשת דופמין במערכת התגמול,” אמר. “אבל ביחס להרבה סמים אחרים – זה באחוזים יותר נמוכים”.

“כשביקשו ממומחה לדרג את הסיכון של חומרים שונים בצריכה, נמצא שקנאביס היה במקום נמוך יחסית לחומרים אחרים כמו אלכוהול, דבק מגע וחומרים נפוצים אחרים. לדבריו של ד”ר לב-רן מתוך צרכני הקנאביס המזדמנים כ-10% מתמכרים בעוד 90% לא מתמכרים ומתוך צרכני הקנאביס הקבועים 50% מתמכרים. “אותי תמיד מפתיע שמתוך אלו שכן מעשנים יום-יום, יש 50% שלא מתמכרים,” הוא אומר.

ופה הוא התייחס לדיון על צרכני קנאביס למטרות פנאי.

כשמדובר בטיפול תרופתי בילדים ובוגרים עם אוטיזם, השאלה ו/או ההשוואה צריכה להיות ביחס לתרופות פסיכיאטריות אנטי פסיכוטיות ותרופות הרגעה, וביחס אליהן הקנאביס ממכר הרבה הרבה פחות ותופעות הלוואי ממנו קטנות הרבה פחות מתופעות הלוואי שיש בשימוש בתרופות אלו.
מדוע צריך ליווי והדרכה?


"אוטיזם" הוא שם המקיף ספקטרום רחב של אנשים על קשייהם. "קנאביס" הוא צמח מרפא, מהייחודיים ומגווני ההשפעה שביניהם. צמח זה המכיל מאות רכיבים, זנים שונים וצורות צריכה שונות. השילוב של כל אילו מצריך התאמה וליווי כדי להגיע לאיזון.

בישראל קיימים מוצרים שונים מבחינת מזנים/רכיבים פעילים, ריכוזים, השפעות וצורת צריכה, ללא סימון מספיק ותוך אפשרות למוצרים שהם בגדר "הפתעה בבקבוק" = אין חובה על היצרן להתמיד עם אותו הזן, אלא רק לשמור על ריכוזי ויחסי THC:CBD.

לשם כך קנאפורה – אנו מעודכנים, מתעדכנים ודואגים לעבוד ולהמליץ רק על מוצרים קבועים והדירים שכבר מוכרים ומעודכנים במידה והמוצר השתנה (למרות שהתווית לא...).


צוות המרכז עמל על הכרת צמח הקנאביס על מורכבותו הרבה, השינויים היומיומיים בשוק – והשילוב ביניהם (מאפייני המטופל וסוגי / מינוני הקנביס תוך מעקב הדוק והתאמות) שיוביל לתוצאה הרצויה.

פעמים רבות מגיעים אלינו הורים לאחר שכבר הוציאו סכומים ניכרים על מוצרי קנאביס לא יעילים ולא מתאימים או שניתנו במינונים לא מתאימים.

במסגרת קנאפורה אנו מלווים את המטופל בכל היבטי הטיפול, החל מהתאמת מרשמים/רישיון ועד להתאמת המוצר והמינון.
מאיפה קונים את מוצר הקנאביס ומה העלות?


קנאביס רפואי נמכר כיום בעשרות בתי מרקחת מורשים ברחבי הארץ. מינון ממוצע חודשי למטופל באוטיזם הינו כ-40 גר. מחיר 10 גר נע בין 140-280 ש"ח. במסגרת מועדון קנאפורה תוכלו להנות מהטבות והנחות על מוצרי קנאביס איכותיים שמצאנו כיעילים ביותר לילדים.